Historie Bulldogs Brno


Kdo jiný by měl říct pár slov o historii klubu Bulldogs Brno, než jeden z jeho zakládajících členů – Radek Šilhan.
První zmínku o sportu florbal jsem zaslechl z Mlčiho (Zdeněk Mlčoušek) úst. Bylo to před mnoha lety v pravidelnou lyžákovou středu, v době, kdy se ještě po Brně proháněli dinosauři z období jury. Když jsem ho potkal (Mlčiho), v ruce držel cosi co vypadalo jako kříženec mezi bumerangem a golfovou holí. „Na co to je?“ zeptal jsem se. Když mi to zevrubně vysvětlil, nemusel mě dlouho přemlouvat abych to zkusil. Za dva dny jsem stál v hale na Purkyňkách. Nafasoval jsem od Vorlíka (Tomáš Vorel) již zmíněného křížence, se kterým mě půl roku na to nemohli spoluhráči chytit na hřišti poté, co jsem vyrovnal proti Tatranu na 3:3 v oslabení a to jen proto, že jsem se zjevil tam, kde jsem vůbec neměl být… Ten zápas jsme tenkrát tuším prohráli 3:4, ale to není podstatné. Z té doby mi zůstaly nezapomenutelné vzpomínky, kamarádi a vztah ke klubu. Ať žije Bulldogs!!!

Vznik florbalového klubu Bulldogs Brno se datuje k září roku 1993. Tehdy se do oficiálních

florbalových soutěží přihlásil pod hlavičkou VSK VUT. V této úvodní sezóně tým tvořilo jádro hráčů kolem Tomáše Vorla, Jiřího Šilhana, Radka Šilhana, Zdeňka Mlčouška a Tondy Jurtíka.
Tato první sezóna ještě nebyla úspěšná. Tým se však do nejvyšší soutěže vrátil ihned rok po svém pádu, tedy na sezonu 1995/96. Od této sezóny již také oblékala dres Buldoků legenda brněnského klubu Libor Schneider. V květnu roku 1997 se tým VSK FS Bulldogs Brno stal akademickým mistrem České republiky. O rok později se tento úspěch podařil i ženskému týmu.
Sezóna 1998/1999 znamenala pro Buldoky historicky první účast v play-off 1.ligy. V úvodu sezóny 2001/2002 se pak Bulldogs Brno poprvé ukázalo na 1.místě ligové tabulky, na kterém se dokázalo udržet více než jeden měsíc.

BB-1-(2).JPG BB-3.JPG BB-4.JPG BB-5-(1).JPG 


Dalším důležitým milníkem byl pro klub rok 2005 kdy v zápase proti Mladé Boleslavi (10:3) vstřelil Petr Tlustoš 1000.gól klubu v nejvyšší české ligové soutěži. V dubnu tohoto roku také zažili Buldoci zatím největší klubový úspěch, když se podařilo postoupit do semifinále extraligy kde až v pátém rozhodujícím zápase podlehli pozdějšímu mistru Tatranu Střešovice.

 
BB-6.JPG BB-7-(1).JPG BB-8.JPG BB-9.JPG BB-10.JPG 


Klub pak sbíral také úspěchy
v pohárové soutěži kdy mezi lety 2006 až 2013 posbíral čtyři účasti ve finále, z toho jednou se tento úspěch povedl i družstvu žen. Naposledy se Bulldogs Brno ukázalo ve finále domácího poháru v lednu.
Florbalový klub Bulldogs Brno si také zakládá na velmi kvalitní práci s mládeží. O tom svědčí úspěchy od roku 1998 až do současnosti. Jako první můžeme zmínit 2. místo družstva juniorů v roce 1998. Dále postup družstva juniorů do finále prestižního turnaje Czech Open v roce 2004. V květnu roku 2005 získal bronzové medaile tým dorostenců v nejvyšší české soutěži.
V roce 2006 získali stejný kov i junioři a mladší žáci se stali mistry republiky ve své kategorii.
V roce 2008 opět zajistila mládež dvě medailová umístění. Dorostenci zakončili sezónu 3.místem a tým starších žáků získal titul mistra republiky.
V dubnu 2009 získali brněnští junioři 3.místo, v červenci stejného roku pak stejný tým
vyhrál prestižní mládežnický turnaj Prague Games v kategorii B18.


BB-11.JPG BB-12.JPG BB-13.JPG BB-14.JPG BB-15.JPG BB-16.JPG 


Rok 2010 byl jedním z nejúspěšnějších.
V tomto roce získali stříbrné medaile straší žáci, dorostenci a junioři. Navíc v červenci tohoto roku ještě získalo družstvo dorostenců bronzové medaile na turnaji Prague Games v kategorii B16.
V dubnu roku 2013 získali junioři opět stříbrné medaile, po velice dramatické sérii s FBC Ostrava podlehli 1:3 na zápasy. Další úspěchy zaznamenali mladší žáci na neoficiálním MČR druhým místem a pak v létě 3.místem na mládežnickém turnaji Prague Games v kategorii B12.
V roce 2018 Buldoci patřili k těm nejlepším na turnaji G2 CUP v Praze. Dorostenci zde získali bronz a starší žáci celý turnaj ovládli.


BB-17.JPG BB-18.JPG

V posledních pár letech mládežnické týmy Bulldogs opanují ligové i neligové turnaje. Starší žáci si odvezli stříbrné medaile z MČR 2022, na turnaji Open Game téhož roku byli Buldoci na počet získaných medailí nejúspěšnějším klubem. Junioři sbírají úspěchy na švédských turnajích Gothia a Kalmarsund. Klubu se také daří úspěšně rozvíjet a rozšiřovat dívčí složku, která patří napříč kategoriemi mezi republikovou špičku. 

ŽENY
Ženském A-tým dlouhou dobu kraloval první lize žen. Několikatrát po sobě však nedokázaly postoupit přes baráž do nejvyšší soutěže. V sezóně 18/19 se po výhře nad Královskými Vinohrady probojovaly do Extraligy žen. Po náročných bojích o záchranu nyní Buldočky patří mezi stálé účastníky soutěže.

Za zmínku také stojí, že Bulldogs Brno se povedlo dvakrát navýšit rekord v návštěvnosti na utkání v základní části florbalové extraligy. 22.prosince 2012 přišlo na utkání proti Tatranu Střešovice 1574 diváků. Proti stejnému soupeři pak v sezóně 2016/2017 přišlo do haly Vodova 2315 diváků.
Rekord v návštěvnosti se povedlo Buldokům také v první lize.
14.prosince 2019 přišlo na utkání Bulldogs vs. Znojmo do haly Vodova 1069 diváků.