PLAY OFF PREVIEW: Ženy čekají Vítkovice

Druhou sezonu po sobě skončily Buldočky po základní části páté, a staly se opět kořistí Vítkovic. Bulldogs tak mají šanci na reparát, nečeká je však nic lehkého. Níže se budeme věnovat uplynulé základní části, rozebereme však i nadcházející vyřazovací boje a svůj pohled přidá také hlavní trenér Martin Czeczinkar.
Ondřej Smekal, Jakub Hanák | 27.2.2024 | Ženy A

Základní část letošní sezony ČEZ Extraligy je již minulostí. Jejím vítězem se staly hráčky Chodova, které tak měly právo prvního výběru soupeře pro čtvrtfinálovou sérii. Buldočky se stejně jako před rokem umístily na 5. místě, což je už druhé vyrovnání klubového rekordu ve smyslu závěrečného umístění po základní části. V letošní sezoně však byly Buldočky opravdu blízko tomu, aby rekord dosažením 4. místa překonaly. Zatímco v loňské sezoně je od 4. místa dělila 13bodová propast, letos rozdíl činily pouhé 3 body. Umístění není jedinou věcí, která je identická ve srovnání s minulou sezonou. Buldočky ve čtvrtfinále narazí i na stejného soupeře, jímž bude obhájce z Vítkovic.
V základní části se Buldočkám podařilo nastřádat 35 bodů za 12 výher, z čehož dvě se zrodily až po prodloužení, a 8 porážek, přičemž jednou padly po nájezdech. Za celou základní část Buldočky vstřelily 93 branek a 87 jich dostaly. Ve srovnání s minulou sezonou obě čísla klesla, což je logické, když přihlédneme k faktu, že v letošním ročníku padlo výrazně méně branek. Speciální formace týmu Martina Czeczinkara byly v základní části jako den a noc. Zatímco při hře v oslabení Buldočky patřily s úspěšností 78,57 % mezi nejlepší týmy ligy, o přesilových hrách můžeme sdělit naprostý opak. Úspěšnost hry v početní převaze se zastavila na 10 %.
Co se týče individuálních statistik, najdeme na čele bodování Bulldogs Brno Annu Brucháčkovou, která se zároveň stala čtvrtou nejproduktivnější hráčku základní části. Za 19 odehraných utkání si připsala 39 bodů (navíc s poměrně vyrovnanou bilancí 21+18) a bude tak zajisté patřit mezi největší útočné zbraně brněnského týmu v bojích v play-off. Dalšími útočnými hrozbami mohou být například Michaela Žáková, která se v posledních utkáních zabydlela v první formaci a začalo se jí opět bodově dařit, Veronika Stuchlíková, Veronika Machálková, Marie Jirková nebo osmigólová Karolína Garguláková. Buldočky může rozhodně těšit situace v brankovišti, kde se v závěru základní části rozchytala jistotou oplývající Martina Franková. Ta se nakonec dostala až na úspěšnost lehce přes 85 %, což ji vyneslo mezi brankářskou smetánku v rámci ČEZ Extraligy. Připravená bude také Karolína Krištofová, která v průběhu sezony také předvedla několik skvělých výkonů.
Jak již bylo zmíněno, čtvrtfinálovým soupeřem Bulldogs budou stejně jako loni mistrovské Vítkovice. I přes pomalejší start a některá zaváhání získaly Rytířky 51 bodů a o 1. místo v tabulce je připravily pouze horší vzájemné zápasy s Chodovem. Jedná se však o celek s nejpevnější obranou základní části. Vítkovická obrana inkasovala ve 20 zápasech jen 53 branek. Kromě nejlepší obranné hry se mohou Vítkovice chlubit i nejlepšími přesilovými hrami. Ze 26 přesilovek využily rovnou 14, což je dostalo až na úspěšnost 53,85 %. Pozadu nezůstaly Rytířky ani při hře v oslabení, kde se dostaly na číslo 77,78 %. Zatímco na straně Bulldogs se útočná činnost točí především okolo Anny Brucháčkové, vítkovický útok táhlo v základní části duo Husková – Kubečková. Barbora Husková se se 46 body stala nejproduktivnější hráčkou základní části, Michaela Kubečková si s chodovskou Lucií Baldreichovou rozdělila pozici nejlepší střelkyně (obě 29 gólů). Pozor si ale budou muset Buldočky dávat i na další hráčky. 20 a více bodů zaznamenaly i Michaela Šponiarová, Vendula Maroszová, kapitánka Sára Seevaldová a Jessica Kabelková.
Buldočky mají před sebou mimořádně náročnou čtvrtfinálovou sérii. Bitva na čtyři vítězné zápasy začne už příští víkend v ostravské Dubině. Do Brna série zavítá o týden později, tedy 9. a 10. 3. a věříme, že přijedete v hojném počtu, abyste Buldočky hnali za dobrým výsledkem. Po minulém play-off mají totiž Vítkovicím co vracet.
 

Krátké hodnocení základní části a plány do vyřazovací části přináší hlavní trenér Martin Czeczinkar:

 
E96A9961.jpg

Buldočky mají za sebou základní část ČEZ Extraligy, stejně jako loni skončily páté. Jak bys uplynulou část sezony zhodnotil? Jsi s výsledným umístěním a hrou svého týmu spokojený?
 
I tento rok byla pro nás sezóna úspěšná. Některé zápasy, třeba s Olomoucí a Bohemians, jsme nezvládli úplně dle našich představ, ale jsme pyšní na výhry proti Ostravě nebo Tatranu. Jsou to zápasy, které nám daly hodně sebevědomí a jsem si jist, že z těchto zápasů respektive z našeho herního projevu budeme čerpat ve čtvrtfinálových bojích. Zatím sezóna není u konce, takže větší zhodnocení necháme na později.
 
Do čtvrtfinále si Bulldogs zvolily podruhé za sebou Vítkovice. Co od této série očekáváš?
 
Očekávám kvalitní sérii, kdy Vítkovice vstupují do těchto bojů z pozice lídra. My však k tomuto výběru přistoupíme zodpovědně a kvalitně se herně i takticky připravíme. Chceme udělat maximum, abychom byli pro Vítkovice vyrovnaným soupeřem, nikoliv týmem na rozehrání.
 
Letos Buldočky potvrdily, že patří mezi elitní týmy soutěže – viz výhry nad Ostravou či Tatranem, nebo vyrovnaný duel s Chodovem v posledním kole. Věříte si i na Vítkovice?
 
Jsme velmi šťastní, že se nám letos povedlo hrát velmi vyrovnané zápasy s top týmy, které jsme dokázali naší pílí, dřinou, odvahou, disciplínou a také správnou taktickou i herní přípravou porazit. To se nám v minulé sezóně nepodařilo a byl to jeden z cílů se na tyto zápasy letos zaměřit, abychom si pěstovaly vítěznou mentalitu směrem do play- off. Určitě je to také další krok vpřed pro splnění našich cílů pro naši ženskou složku a klub.
Víme, že tento tým má na kontě již několik titulů. Do každého zápasu je potřeba vstoupit s tím, že jdete udělat na hřiště 100% koncertovaný výkon. Minulé play-off bylo pro nás zahřívací a věřím, že tým nabral potřebné zkušenosti na tyto těžké zápasy a na hřišti začneme mnohem lépe než loni.
 
Série začne 2. a 3. března na půdě soupeře, o týden později se přesune do Brna. Co bys vzkázal fanouškům, kteří plánují přijít Buldočky podpořit?
 
Určitě budeme moc rádi za každého fanouška, který nás přijde podpořit. Atmosféra, kterou dokáží vytvořit, je skvělá. Těšíme se na všechny, kdy se společně pokusíme překonat další milník Bulldogs Brno a to ne zcela lehkou cestou směrem do semifinále.