Novoroční statistické okénko do ČEZ Extraligy

Je za námi více než polovina základní části nejvyšší ženské soutěže a se začátkem nového roku tu máme i obsáhlý přehled statistik jak Bulldogs, tak ostatních týmů ligy. Kvůli snížení počtu týmů v soutěži na 11 mají celky v této chvíli odehráno 12 až 13 utkání. V následujícím náhledu do statistik zjistíte, co jakým týmům funguje, co naopak ne a co je třeba zlepšit.
Ondřej Smekal | 1.1.2024 | Ženy A

Buldočky se nachází na 4. místě s 26 body, s čímž mohou být (hlavně s ohledem na poslední výsledky) velice spokojené. Za nimi figurují florbalistky Olomouce, které sice na 4. místo ztrácí 3 body, ale mají k dispozici zápas k dobru. Na ligové výsluní se vrátily mistrovské Vítkovice. Ty momentálně drží dvoubodový náskok na druhou Ostravu a tříbodový na Chodov. Ten však také ještě bude dohrávat jedno utkání.
Jestli se na někoho může tým Martina Czeczinkara spolehnout, pak je to Anna Brucháčková. Čerstvá medailistka z MS v Singapuru vede nejen bodování svého týmu, ale i celé ligy. Za odehraných 12 zápasů zapsala vyrovnaná čísla – 15 gólů a 15 asistencí. Na čele tabulky bodování ji nahánějí například z Vítkovic Husková a Kubečková nebo Bačová s Kotzurovou z ostravského FBC. Útočná tykadla Bulldogs doplňuje také její sestra Ema, která je se 17 body druhou nejvíce bodující hráčkou týmu. Shodně bodů pak mají Pešková, Bolfová a momentálně zraněná Stuchlíková (všechny 8). Střeleckou formu začíná nabírat i Karolína Garguláková. Ta už má na kontě 6 branek, přičemž v posledních třech zápasech se trefila pětkrát.
V brankovišti Bulldogs působí vyrovnaná dvojice Martina Franková a Karolína Krištofová (obě drží úspěšnost lehce nad 81 %). Tyto zkušené brankářky v posledních dvou utkáních zastoupila juniorka Ema Čechová, pro kterou se jednalo o vůbec první starty v nejvyšší ženské soutěži. Nutno podotknout, že si vedla velmi dobře, protože její úspěšnost činí 85,19 %.
Pro lepší přehled jsme vytvořili pár grafů, které nám pomohou pochopit, jak jsou na tom extraligové týmy, co se různých statistik týče.
Na následujícím grafu zjistíme, jak si vedou extraligové týmy z hlediska rozdílu skóre. Jedná se o průnik vstřelených a obdržených gólů na zápas. Buldočky se drží stále v části grafu, která ukazuje pevnost zadních řad, přičemž útok je téměř přesně průměrný. Nejproduktivnějším útokem se pyšní Chodov, za ním najdeme také loňského mistra z Vítkovic. Druhou nejlepší defenzivou, co se týče inkasovaných branek, se může chlubit Tatran. Přestože je v tabulce až na 6. místě, patří v tomto ohledu mezi ligovou špičku. Na druhé straně grafu najdeme vzhledem k vývoji v tabulce očekávané celky. Vůbec nejhorší skóre v lize má nováček ze Znojma.

vstrelene-vs-obdrzene-CEZ-(1).png

Další graf se týká speciálních týmů, tedy přesilových her a oslabení. Buldočky zdobí (podobně jako minulou sezonu) skvělá oslabení, který jsou vůbec nejlepšími v soutěži. Co už však rozhodně nelze popsat jako uspokojivé, jsou přesilovky. V nich jsou totiž Buldočky skoro úplně nejhorší. Využily pouze dvě přesilovky z patnácti, což dělá úspěšnost 13,33 %. Ani v přesilových hrách nenajdeme žádné změny oproti minulé sezoně. Ostravské FBC ukazuje, že je v početních převahách jako doma.

presy-plus-osl.png

Širší pohled do ofenzivních statistik nám nabídne následující graf. Zde vidíme střely, které týmy v průměru za zápas vyšlou na branku soupeře a vstřelené góly. I tady se Buldočky drží mezi lepšími týmy. Statusem nejlepšího útoku soutěže se může s přehledem chlubit Chodov. Velkým překvapením jsou hráčky 7. týmu tabulky, tedy Bohemians. Jejich ofenzivní statistiky jsou srovnatelné s nejlepšími. Naopak nálepku nejhoršího útoku ligy má na zádech Znojmo následované Třincem a Židenicemi.

strely-na-zapas-goly-na-zapas.png

Stejně tak tu máme i podrobnější přehled defenzivních statistik. Právě obrana bývá označována za ten prvek, který může vyhrávat trofeje. Obrana Buldoček je sice mírně horší než zadní řady jejich tabulkových rivalů, ale i tak hovoříme o solidních číslech. Jak už jsme avizovali v grafu zaměřeném na skóre, nalezneme zde jedno překvapení. Tím je vzhledem k tabulkovému postavení střešovický Tatran, který má druhou nepevnější obranu ligy. Tou vůbec nejpevnější je ale obrana Vítkovic. Ani v zadních řadách nemáme změnu, co se týče opačné strany grafu. Proti Znojmu se nejen nejčastěji dostávají soupeři do šancí, ale nejčastěji také skórují. Nedostatečně pevná defenziva znepříjemňuje sezonu také Liberci.

braneni.png

Posledním grafem je tzv. PDO, neboli součet úspěšnosti střelby a úspěšnosti zákroků všech brankářů týmu. Přestože se jedná o pokročilou statistiku, která bude zajímat především skutečné sportovní nadšence, lze v ní jednoduše vidět štěstí týmů v sezoně. Týmy, které jsou nad ligovým průměrem mohou očekávat zhoršení jejich střeleckého štěstí, zatímco týmy pod čarou mohou očekávat jeho zvýšení. Buldočky jsou jediným týmem, který se drží přesně na ose, která značí průměr. Nejlepší číslo drží první Vítkovice, pouze o dvě desetiny za nimi najdeme Chodov. Nejnižší čísla v této statistice mají Znojmo, Liberec a Židenice.

pdo-(1).png

Na závěr se ještě podíváme, jak by se mohla vyvinout situace v tabulce směrem k play-off. Je všeobecně očekáváno, že první trojice týmů už zůstane stejná, přičemž konečné pořadí je stále otevřené. Velký boj čeká nejen Buldočky o 4. místo. Dalšími dvěma aspiranty na tuto pozici jsou Olomouc a Tatran. Ambiciózní Tatran si bude chtít zlepšit renomé, které nabyl v odehrané části sezony. Buldočky pocítily výrazně zlepšenou formu, když porazily jak právě Tatran, tak Ostravu. Již brzy můžeme dostat významnou nápovědu k tomu, kdo se nakonec bude radovat ze 4. místa po základní části, protože 14. 1. se střetnou Buldočky doma s Olomoucí, s níž první zápas nezvládly.
Pevně věříme, že i v novém roce budete hnát Buldočky k podobně skvělým výsledkům, jakých jsme byli svědky na konci roku předchozího.