Vánoční statistické okénko – jak se dařilo mužům?

Buldoci byli na jaře velmi blízko postupu do Livesport Superligy, chybělo jen štěstí v nájezdech v rozhodujícím finále s Vary nebo gól v prodloužení proti Pardubicím ve čtvrtém zápase baráže. V létě však tým prodělal změny a nyní zatím nepředvádí tak suverénní výkony. Jak to vypadá z pohledu statistik?
Jakub Hanák | 28.12.2022
 
1. liga mužů má za sebou 19 z 26 hracích kol, přesto ještě zdaleka není nic rozhodnuto. Soutěž je letos mimořádně vyrovnaná, sedmý tým dělí od třináctého jen šest bodů. Buldoci se nachází se ziskem 35 bodů na čtvrtém místě, se ztrátou čtyř bodů na třetí Hattrick a náskokem tří bodů na dalšího brněnského rivala, páté Gullivers. Na domácích hřištích na hale Vodova a na Sportpointu vyhráli šest z devíti zápasů, venku zvítězili šestkrát z desíti pokusů.
IMG_5975-(1).JPGObrana je tou silnější stránkou týmu. S 87 obdrženými brankami je brněnská obrana pátá nejlepší v soutěži. Bohužel zatím příliš nefunguje oslabení, to je až na jedenáctém místě s úspěšností 68 %. Buldoci naštěstí nepatří mezi nejvylučovanější kluby, celkový počet oslabení činí 34, což je ligový průměr. Jedenkrát se Buldoci dokázali při vlastním oslabení také prosadit. V souvislosti s obranou se sluší zmínit brankářské statistiky – jednička Jakub Haltmar je pátým nejvytěžovanějším gólmanem soutěže, mezi třemi tyčemi strávil 718 minut. S průměrem 4,34 gólu na zápas je pátý mezi pravidelně chytajícími maskovanými muži (min. 8 zápasů). Ve statistice úspěšnosti zákroků jej nalezneme na sedmém místě, hned za kolegou Matějem Faltusem. Ten má velmi podobná čísla jako Haltmar, avšak odchytáno má o necelou polovinu méně minut než jeho spoluhráč.

Zatímco obrana se drží celou sezonu mezi nejlepšími, útoku se dlouhodobě příliš nedaří. S 99 vstřelenými brankami (průměrně 5,2 na zápas) náleží Buldokům v této statistice osmé místo, v jedné fázi sezony však byl útok dokonce druhý nejhorší. Velký vliv na tom mohou mít špatné přesilovky – aktuálně jsou Buldoci s procentuálním využitím 21 % až jedenáctí, prosadili se pouze sedmkrát (hned čtyři góly má na svědomí Adam Konečný). Neslavně vypadá také statistika úspěšnosti střelby, kde našemu týmu přísluší s 19 % jedenáctá pozice. Loni byl hlavním tahounem útoku Adam Konečný, který překonal hranici padesáti bodů. Letos kráčí v jeho stopách Lukáš Mráz, který posbíral již 34 bodů (22+12) a drží se na předních příčkách v kanadském bodování soutěže. Navíc je velmi konzistentní – aspoň bod zaznamenal v 18 z 19 odehraných utkání. Jenže mu chybí podpora – druhý hráč v týmovém bodování, Matyáš Němec, má 18 bodů (11+7), mezi prvním a druhým hráčem v bodování tak je velká mezera. Dobrá čísla si drží ještě Josef Žižka (3+11) nebo Adam Konečný (6+6 v šesti zápasech).
DSC_5429.jpgJe tu však statistika, ve které jsou Buldoci v top 3, a to je návštěvnost. Na domácí zápasy Buldoků chodí průměrně 196 diváků, což je třetí nejlepší výsledek v luze a moc za něj děkujeme! Lepší návštěvnost mají už jen severočeské kluby Ústí a Chomutov. Pojďme však spojit síly a společně tento průměr překlopit přes hranici 200 diváků! Nejbližší příležitost bude již 8.1., kdy Buldoci na hale Vodova přivítají lídra tabulky BUTCHIS. Proti nejlepšímu týmu soutěže budou potřebovat vaši podporu!