Shrnutí přípravy a změny v kádru mužského týmu

Mužský A tým po předčasném konci v loňské sezoně prodělal řadu změn. Ta největší se udála na lavičce, které nově velí Adam Konečný. Jak se tým v průběhu léta změnil a jak probíhala letní příprava? 
Jakub Hanák | 30.8.2023 | Muži A

Realizační tým

Novým hlavním trenérem se stává bývalý hráč Adam Konečný. Zkušený útočník má za sebou ve 27 letech bohaté zkušenosti s trénováním mládeže, s týmem starších žáků vyhrál Open Game a dvakrát bral stříbrnou medaili na MČR. Kromě mužského Áčka bude fungovat také s kategorií dorostenců a zůstává také v pozici vedoucího florbalového centra mládeže v klubu.
K ruce bude mít dosavadního asistenta trenéra Davida Kyzlinka, který zároveň funguje jako hlavní trenér juniorů. Díky tomu budou kategorie mužů a juniorů přímo provázané a přechod mladých hráčů mezi muže bude jednodušší.
Druhým asistentem Adama Konečného bude Rudolf Škubal, dosavadní hlavní trenér dorostenců a jeden z nejzkušenějších trenérů v klubu. O brankáře se pak po roční pauze bude opět starat Tomáš Jakal.
Vedoucím týmu je Štěpán Zeman, o kondiční přípravu se pak stará Milan Pírek s dopomocí Aleše Možnára.

 
Hráčské odchody
 
E96A8083.jpg
Velkou ztrátou pro tým bude absence gólů Adama Konečného, který se pro novou sezonu přesouvá z pozice elitního střelce na lavičku. Pokračovat nebude ze zdravotních důvodů ani zkušený veterán Josef Žižka. Chybět bude také Matyáš Němec, který vyměnil florbal za studium. Dále nebudou v klubu pokračovat Petr Šubrt a Jan Svoboda, kteří odcházejí do Gepardů Brno. Do partnerského klubu FBC Aligators pak přestupuje univerzál Jan Černovický, v sestavě Buldoků už neuvidíme ani Matěje Surkoše, Jakuba Lause, Tomáše Peška nebo Jana Vojtíška.
 

Hráčské příchody

První jméno je příznivcům Bulldogs již dobře známé. Na přestup míří Lukáš Gregr, který v Brně již v loňské sezoně hostoval. Z divizního FBC Třinec pak přichází mladý útočník Šimon Czernek, který jako junior v Divizi válel – v 25 zápasech posbíral 45 bodů (31+14).
Slovenskou kolonii v týmu doplní dvojice mladíků ročníku narození 2004 – univerzál Matej Galajda a obránce Jakub Repka. Prvně jmenovaný loni válel ve slovenské Extralize juniorů (30+22 ve 27 zápasech) a dařilo se mu i v mužské Extralize (9+8 ve 26 zápasech). Statistiky stejně starého Jakuba Repky nejsou o nic slabší. V juniorské Extralize posbíral ve 23 zápasech 40 bodů (17+23), mezi muži pak v Extralize odehrál 25 utkání s bilancí 4+7.
Na střídavé hostování z Atlasu Blansko pak přichází střelec Lukáš Kučera. Mladý centr má zkušenosti ze Superligy, jméno si však vybudoval v Divizi - v minulé sezoně si ve 21 zápasech základní části připsal neuvěřitelných 110 bodů (71+39) a pomohl svému týmu k postupu do Národní ligy. 
Počítá se s větším zapojováním juniorů v A týmu. V přípravných duelech se kromě již ostřílených Martina Svatoně s Davidem Zemánkem předvedli Radim Švábík, Richard Kalousek nebo Matyáš Vidaillac.
 

Příprava na sezonu

IMG_2311.jpgMužský tým vstoupil do přípravy dvěma utkáními Poháru Českého florbalu. V tom prvním porazil Aligators v Křenovicích 9:1 díky skvělé třetí třetině, v tom druhém pak Buldoci uspěli ve Znojmě. Jihomoravského rivala a soupeře z 1. ligy mužů, též v omlazené sestavě, porazili vysoko 11:3.
Zatímco mládež se připravovala na soustředění v Hranicích, A tým se vydal na Slovensko. V Bratislavě odehrál turnaj Slovak Floorball Cup. V elirní skupině PRO se Buldoci postupně střetli se Snipers Bratislava (výhra 8:3), ŠK Lido Prírodevedec Bratislava (výhra 4:2), FRAM Floorball Team (remíza 3:3) a FBK AS Trenčín (výhra 8:2). V následném finále je čekala repríza utkání s FRAMem, která po základní hrací době dopadla stejně jako skupinový duel, tedy remízou 3:3. Nájezdové klání však ovládli Buldoci, kteří se tak mohli radovat ze zlatých medailí, které jim vystřelil vítězným nájezdem Adam Zukal. Právě on byl společně s Lukášem Mrázem zvolen také do All-star týmu turnaje.
Na závěr přípravy se Buldoci střetli v rámci Poháru Českého florbalu se superligovým Chodovem. Zkušeného soupeře dlouho trápili a po většinu utkání vedli, přesto se nakonec v prodloužení radoval po výsledku 5:4 soupeř. Buldoci tak ve skupině Poháru končí těsně na druhém místě, ale do sezony vstoupí dobře připraveni na vysoké tempo.
 

Slovo Adama Konečného

Adame, čeká tě premiéra v nové pozici. Jak se na novou výzvu těšíš?

Když jsme se společně v klubu domluvili k přesunu do mužů, hned mě napadalo několik myšlenek. Samozřejmě, že se na tuto výzvu velmi těším! Současně se věnuji také dorostencům, které vychovávám od přípravek, a proto máme v klubu přes juniory spoustu propojení a můžeme navazovat ideálně v koncepci. V mužích hráči akceptovali nastavenou cestu, a proto se nemůžu dočkat, jak se nám to povede.
 
Již máš za sebou se svým týmem tři pohárové duely a Slovak Floorball Cup. V čem je trénování mužů jiné oproti třeba starším žákům, se kterými jsi sbíral úspěchy?

Mužská kategorie je naprosto odlišná, ale paradoxně k tomu přistupuji úplně stejně. Snažím se, aby mé hráče florbal především bavil. Není to jen o mém nastavení, ale také společné domluvě, a to se snažím u mužské kategorie prosazovat. Chceme hrát útočně a zbytečně na nic nevyčkávat. To se nám podařilo především v srpnu opravdu posunout a myslím, že to je vidět. Prvenství na Slovaku bylo takovou „sladkou třešničkou na dortu“ v přípravě. To je ale už za námi a nás čeká o víkendu první utkání v lize, tam směřují aktuálně mé myšlenky.

Přes léto několik hráčů odešlo, dokážou mladí hráči zaplnit volná místa v sestavě?

V klubu proběhla dosti velká obměna. Samozřejmě, že mým cílem je vychovat naše mladé hráče tak, aby nasbírali co největší počet zkušeností a ty klubu časem vrátili. V podstatě, dalo by se říct, že máme aktuálně juniorsko-mužský tým a vnímám to velmi pozitivně.

Jakou hrou se budou Buldoci pod tvým vedením prezentovat? V minulých sezonách na zápasech Bulldogs mnoho gólů nepadalo.

I jako hráč jsem vnímal, že se zaměřujeme spíše dlouhodobě na obranu. Letos jsme to kompletně s celým realizačním týmem překopali a budeme se soustředit na útok. Chceme střílet branky, chceme mít z florbalu radost a doufám, že se nám naše cíle podaří v letošní sezóně naplnit.

Jaké máš s týmem ambice?

Dlouhodobá snaha o to, aby se vrátila superliga zpět do Brna je myslím si jasná. Náš cíl je postoupit do play off, pokorně přistupovat ke každému zápasu a krůček po krůčku postupovat dál.

Příprava mužského A týmu společně s tvými dalšími povinnostmi v mládežnických kategoriích a povinnostmi pozice komunikačního pracovníka ti jistě zabere mnoho času. Stíháš se ve volném čase věnovat také něčemu dalšímu, třeba rodině?

Je to tak, klubu se snažím pomáhat, jak jen to jde. Ale rodinu, tu mám stále na prvním místě. Pokud je to v pohodě doma, pak je to v pohodě na hale (smích). Můj mini Kony si myslím, že je sportovně nadaný, a proto se snažíme pořád něco vymýšlet. Snad neskončíme v minipřípravce florbalu již ve dvou a půl letech (smích). Samozřejmě, že svůj volný čas věnuji i nad rámec povinností naší mládeži, ta si to zaslouží, protože nám v Brně roste a dlouhodobě prokazujeme ty nejvyšší kvality.

Děkuji za rozhovor, přeji všem úspěšný vstup do sezóny bez žádných úrazů a celé naší smečce mnoho nastřílených branek a vítězství!

Společně na vrchol!