PLAY OFF PREVIEW: Muže čeká Chomutov

Bulldogs měli v letošním výběru soupeřů právo 2. volby, a když Kanonýři zvolili brněnské Gullivers, Buldokům zbyly na výběr celky z Hradce, Chomutova a Znojma. Logickou volbou tak byl tým ze severu Čech – DDQ Florbal Chomutov. Čeká je tak daleká cesta na sever.
Filip Křenek, Jakub Hanák | 28.2.2024 | Muži A

Buldoci už mají s Chomutovem ve vyřazovacích bojích zkušenosti, oba týmy se totiž potkaly ve čtvrtfinále play-off sezony 2021/22. Tehdy Buldoci potvrdili roli favorita, Chomutov vyřadili ve třech zápasech a dokráčeli až do finále, kde nestačili na Karlovy Vary. V sérii s Chomutovem tehdy padlo celkem 29 gólů, z nichž pouze 10 do sítě Jihomoravanů, což znamená chomutovský průměr vstřelených gólů na zápas pouze 3,33. Z brněnského celku si tuto sérii pamatuje celkem 9 stávajících hráčů, a to včetně brankáře Jakuba Haltmara, který v této sérii vyšponoval svou úspěšnost zákroků přes 84 %. Na straně Chomutova je takových hráčů hned 12, včetně většiny nynějších klíčových hráčů.
Hlavní hrozbou pro Chomutov bude číslo označující počet vstřelených branek brněnského týmu. 192 je neskutečné číslo, které buldoky katapultovalo na 1. místo v této kategorii. Další buldočí předností jsou přesilové hry, jejichž úspěšnost brněnští florbalisté dostali s 41,86% na 2. místo v lize. Jestli jsou někde Buldoci slabí, pak je to oslabení. Pouhých 53,66% znamená poslední místo v lize, a v play-off právě tyto speciální formace mohou rozhodovat zápasy. V tomto ohledu je tedy co zlepšovat.
V loňské sezoně se však Chomutov nezvykle ochomýtal na spodních příčkách tabulky, a dokonce po sérii s Troopers spadl do nižší soutěže. Jenže Chomutovští v létě odkoupili prvoligovou licenci a mohli tak hrát druhou nejvyšší českou soutěž i letos. A dobře udělali, protože Chomutov už od začátku překonával očekávání a na poslední chvíli dokonce proklouzl na 6. místo, což ho ochránilo před nepříjemným předkolem a posunulo rovnou do play-off.
V letošní sezoně Buldoci sehráli s Chomutovem dvě odlišná utkání, ale jedno měly obě společné – v obou případech napadalo celkem 18 branek. V prvním zápase, datovaného na začátek října, v Chomutově Buldoci měli se Severočechy v první polovině klání značné problémy, ale uprostřed druhé třetiny už začali brněnští dominovat a nechali soupeři v Chomutově na památku celkem 13 pozdravů, pro konečný výsledek 13:5. Zářili Zukal, Mráz a Svatoň. Ve druhém vzájemném utkání z prosincového 19. kola Bulldogs už od 3. minuty vedli, ale chomutovští florbalisté celý zápas nepříjemně dotahovali. Nakonec to však domácí zvládli a udolali Chomutov 10:8.
Co se týče Chomutova, jednoznačně nejproduktivnějším hráčem se s 47 body stal Michal Skuhrovec, který bude představovat hlavní ofenzivní zbraň Chomutova. Skuhrovci jeho body také stačily na 4. místo v lize a s ohledem na to, že odehrál jen 21 utkání lze předpokládat, že by byl býval mohl nahánět i kladenského Bachmaiera na čele bodování. Mezi další chomutovské ofenzivní pušky patří Halej, Holovej, Štěrba, Šarša, Martin a Linc. Za touto sedmicí je značný bodový skok a dá se tak očekávat, že i v play-off bude trenér Bocian spoléhat právě na tyto florbalisty. Chomutovskou obranu navíc před sezonou vyztužil i bývalý hráč Plzně Vít Malý, který patří k nejvytěžovanějším hráčům Chomutova.
V ostatních, týmových, statistikách je Chomutov jako vařená rýže – neurazí, nenadchne. Přesilovka s 25 % je 9. nejlepší, oslabení s 69,77 % je na 7. místě. O něco lépe na tom jsou v kategorii vstřelené branky – okupují 4. příčku. Hráči Chomutova hrají také vcelku slušně, 88 trestných minut je třetí nejmenší číslo v lize. Chomutov je ale s přehledem nejlepší v jedné neherní statistice – počet diváků. Průměr 286 diváků na zápas je sice ovlivněn několika speciálními utkáními, včetně výjezdního superligového zápasu, ale i když pomineme tyto okolnosti, o chomutovský florbalový tým je na severu Čech zájem obrovský, což jen prospěje atmosféře play-off. V souvislosti s play-off je potřeba také zmínit statistiky prodloužení. Chomutov z celkových 5 prodlužovaných zápasů hned 4 prohrál, Buldoci pro jistotu ze tří pokusů prohráli úplně všechny.
Chomutov však letos proti těm nejsilnějším soupeřům (top 4) nepředvedl mnoho. Ze vzájemných zápasů s Kladnem, Bulldogs, Ústím a Otrokovicemi mu do tabulky přistály jen 3 body, a to za tři prohry v prodloužení. Dá se tedy říct, že Chomutovu se proti silnějším týmům příliš nedaří, což pochopitelně hraje do karet Buldokům.
Série hraná na 3 vítězné duely začíná již v sobotu 2.3. na SportPointu a pokračuje v neděli 3.3. na stejném místě. V sobotu 9.3. se pojede do Chomutova. Případné dva další zápasy se odehrají 10.3. v Chomutově a 12.3. zpátky v Brně. Vítěz této série vyzve v semifinále vítěze série Ústí - Znojmo.
 

Krátké hodnocení základní části a plány do vyřazovací části přináší hlavní trenér Adam Konečný:

 
BB_10092023-96.jpg 
Buldoci mají za sebou základní část 1. ligy mužů, kterou nakonec zakončili na druhém místě. Jak bys uplynulou část sezony zhodnotil? Jsi s výsledným umístěním a hrou svého týmu spokojený?
 
Ahoj všem!
Ano, jsem s výsledným umístěním a hrou svého týmu spokojený. Sice jsme si v lednu na špičce tabulky stanovili cíl skončit první, každopádně jsme nezvládli některé stěžejní zápasy a cíl se nám naplnit nepovedlo. Ukázalo nám to opět další tvář našeho týmu a jsem velmi rád, jak to nakonec dopadlo. Vše je tak, jak má být. Druhé místo bereme a myslím, že je naprosto zasloužené.
 
Do čtvrtfinále měli Buldoci možnost volby soupeře. Zvolili si Chomutov, tedy tým, který po základní části skončil šestý a v sezoně jej Buldoci dvakrát vysoko porazili. Co od této série očekáváš?

S Chomutovem máme v letošní sezoně kladnou bilanci, každopádně v PLAYOFF to bude úplně jiná kapitola.  Zápasy s Chomutovem jsou pro nás vždy o florbale, což se u jiných týmů naší soutěže říct nemůže, a i proto jsme se rozhodli pro tuto volbu. Očekávám zápasy v duchu fair-play, dobrých tvrdých soubojů a dost nastřílených branek. Oba týmy se netají ofenzivním pojetím hry, a proto se na tuto sérii těšíme. V neposlední řadě samozřejmě očekávám a věřím, že postoupíme.
 
Buldoci v létě mírně omladili kádr a na výsledky to mělo pozitivní efekt. Play off je však jiná soutěž, je na to tvůj tým nachystaný?

Jsme velmi, velmi mladí. Bude to bolet, ale my nebudeme fňukat. Myslím, že nachystaní jsme. Určitě se nechte překvapit. Na hřišti uvidíte možná mladý, ale především uvědomělý a vyspělý tým, který si je vědom své pozice J.

Série začne 2. a 3. března na hale Sportpoint, o týden později pak bude pokračovat na hřišti soupeře. Co bys vzkázal fanouškům, kteří plánují přijít Buldoky podpořit?
 
Naši diváci – fanoušci – rodiče – mládež jsou nejlepší v této lize. Když hrajeme doma, florbal nás neuvěřitelně baví i směrem k hledišti. Podporují nás při jakékoliv situaci na hřišti a za jakéhokoliv stavu. Přesně toto potřebujeme a těšíme se na ně opět v sobotu i neděli od 17:00 hod. na SportPointu.
Budeme vás potřebovat, DÍKY MOC ŽE JSTE S NÁMI! Moc si toho vážíme a určitě se odvděčíme.
Děkuji za rozhovor a přeji všem dalším buldočím týmům úspěchy s koncem soutěží, především pak ve vyřazovacích bojích.