NOVOROČNÍ STATISTICKÉ OKÉNKO DO 1. LIGY MUŽŮ

Druhá nejvyšší česká liga mužů má za sebou v letošní sezoně již 19 odehraných kol a 7 jich ještě zbývá. Pojďme se tedy podívat jak na základní statistiky, tak i na ty rozšířenější. Pár kol před začátkem play-off si popíšeme statistickou situaci jak Bulldogs Brno, tak i ostatních týmů v lize. Uvidíme, co kde funguje, co nefunguje, co je třeba zlepšovat a čeho se třeba obávat.
Filip Křenek | 1.1.2024 | Muži A

Začněme pohledem na Buldoky. Ti jsou se 45 body na prvním místě tabulky s dvoubodovým náskokem na druhé Ústí a rozdílem skóre +55. Výběr Adama Konečného statisticky táhne slovenská stálice Lukáš Mráz. Ten se 33 body okupuje 5. příčku v kanadském bodování celé ligy. Před něj se natlačili pouze Skuhrovec, Gál a kladenští Chroust s Bachmaierem. Dlouho však bodování týmu (i ligy) vedl, loni věkem ještě junior, Adam Zukal. Ten i přes bodový pokles v posledních zápasech sedí na děleném 9. místě ligy s 30 kanadskými body. Za zmínku pochopitelně stojí i konzistentní Lukáš Gregr, který se o 9. příčku dělí právě se Zukalem a ústeckým Hornem s 30 body. Na tento počin mu však stačilo jen 17 zápasů (Zukal jich má 19). Zajímavostí je také, že Buldoci nemají v týmu žádného vyloženého střelce. Nejvíce gólů má Lukáš Mráz (15). Stačí mu to na dělené 13. místo v lize. Hned za ním je však trojice Brňanů se 14 góly – Zukal, Gregr a Sedmera. To, že Buldoci mají své góly rozprostřeny opravdu na všech frontách, potvrzuje také fakt, že mají celkem 8 různých hráčů, kteří mají 10 a více gólů. Žádný jiný tým jich nemá tolik, dokonce na druhém místě v této statistice jsou Chomutov a Znojmo pouze s 5 desetigólovými hráči. Tato statistika naznačuje, že by Buldoci měli být schopni fungovat obstojně i v případě zranění několika klíčových hráčů, což většina ostatních týmů říct nemůže.

vstrelene-vs-obdrzene.png

Nyní se pojďme podívat, jak se nejstaršímu brněnskému týmu daří v týmových statistikách v porovnání s ostatními prvoligovými celky. Jedním ze základních ukazatelů týmového úspěchu je samozřejmě skóre. Na grafu výše můžeme vidět vstřelené góly na zápas a obdržené góly na zápas. Zde jsou Buldoci na druhém místě – lepší je pouze Kladno. A právě tyto dva týmy dominují v čele této statistiky s obrovským náskokem nad třetím Ústím. Naopak na druhé straně můžeme najít očekávaně týmy z konce tabulky – Čelákovice a Plzeň.

presilovka-vs-oslabeni.png

Nyní zabrousíme do světa tzv. speciálních týmů – přesilovek a oslabení. Zde najdeme jednoznačně největší slabinu Buldoků, kterou je jejich katastrofální oslabení. S pouhými 53,13 % se řadí na úplně poslední místo v lize. Tuto statistiku však alespoň částečně vyvažují buldočí klinické přesilovky, ve kterých jsou brněnští hráči pro změnu úplně nejlepší. Avšak i po součtu úspěšností oslabení a přesilovek to Buldoky posune jen na pozici číslo 9. Buldoci jsou tedy 9. nejlepším týmem v lize, když se nehraje ve vyrovnaném počtu hráčů. Horší jsou už jen Chomutov, Gullivers, Start a Hradec (v tomto pořadí). Naopak na druhé straně grafu nalezneme očekávaně Kladno a hned za ním poměrně překvapivě Letku a Čelákovice. Až na dále v tabulce nalezneme Ústí, Plzeň a Znojmo.

vstrelene-a-obdrzene-v-rovnovaze.png

Avšak dobré statistiky v přesilovkách a oslabeních nás nutí zamyslet se, proč jsou týmy jako Orka, Letka nebo Plzeň až na chvostu prvoligové tabulky. K tomu nám poslouží předchozí graf. Zde můžeme vidět kvalitu týmů při hře ve stejném počtu na obou stranách (5na5, 4na4, 3na3). Hned na první pohled můžeme vidět již zmiňovanou trojici týmů suverénně vlevo nahoře (kde se nachází týmy s velkým množstvím obdržených branek a malým množstvím vstřelených). Naopak Buldoci s přehledem dominují na druhé straně grafu, a to i se zdravým náskokem před Kladnem.

vstrelene-a-obdrzene-v-nerovnovaze.png

Na tomto grafu můžeme vidět gólové počínání týmů v nerovnovážném stavu (počítáme i góly vstřelené v oslabení a obdržené ve vlastní přesilovce). Tam jsou Buldoci na 8. místě. Z těchto dvou grafů tak můžeme vyčíst, že i přes skvělou přesilovku vyhovují Buldokům spíše zápasy, ve kterých rozhodčí nerozdávají moc trestů ani na jednu stranu, než zápasy, kde je trestů požehnaně.

usp-strel-a-zakroku.png

Poslední graf je spíše pro statistické fajnšmekry, jedná se totiž o, ve florbale ne úplně zaběhlou – přesto však zajímavou, statistiku PDO. Jedná se o součet úspěšnosti střelby a úspěšnosti zákroků všech brankářů určitého týmu. Jednoduše řečeno jde o statistiku, která ukazuje štěstí jednotlivých týmů. Týmy, které jsou nad ligovým průměrem mohou očekávat zhoršení jejich střeleckého štěstí, zatímco týmy pod čarou mohou očekávat jeho zvýšení. Buldoci si v této statistice vedou přímo skvěle, ale už i oni mají očekávanou tendenci. Po 7 odehraných kolech byli na neskutečném čísle 1,13, což ale nebylo dlouhodobě udržitelné. Buldoci však i nadále disponují velmi dobrým číslem 1,09 – a to s velkým náskokem. Naopak na druhé straně grafu můžeme vidět krčící se čtveřici týmů na spodu tabulky, která by podle všeho měla předznamenat skladbu týmů do bojů v play-down. Ještě se hodí dodat, že historicky se maximálně 1-2 týmy vyskytnou po základní části 1. ligy mužů mimo hranice vyznačené přerušovanými čárami. Buldoci mají však skvěle našlápnuto k tomu, aby to letos byli právě oni.
 
Na závěr se ještě pojďme podívat na celkovou tabulku 1. ligy mužů a předpovědět osud týmů v letošní sezóně. Podle statistik jsou dvěma nejlepšími celky jednoznačně brněnští Buldoci a kladenští Kanonýři. Statisticky se dá předpovědět, že Kladno pravděpodobně ještě přeskočí v tabulce Ústí a posune se o pozici výš. Můžeme tak očekávat, že právě Bulldogs a Kladno budou největšími aspiranty na postup do Livesport Superligy. Hned za ně můžeme statisticky zařadit Ústí a Otrokovice – týmy, které to v play-off také rozhodně můžou dotáhnout daleko. Po 5bodovém skoku tabulkou pryč z neohrožené TOP 4 narazíme na vyrovnané Gullivers, Znojmo a Chomutov. Zde se může stát opravdu cokoliv, avšak je jasné, že jeden z těchto tří týmů bude muset svou pozici v play-off potvrdit ještě v předkole. Nesmíme však zatracovat ani prvoligové zelenáče z Hradce, kteří stále živí naději na přímý postup, na který jim momentálně schází pouhé tři body. Překvapit by mohli také nevyzpytatelní budějovičtí Štíři, kteří sedí o 2 body za Hradcem. Elitní desítku uzavírá brněnský Hattrick, který však i přes zpackanou základní část může v plné sestavě snadno proklouznout přes předkolo a postavit se ve čtvrtfinále jednomu z top týmů. Existuje zde tak i reálná možnost, že Bulldogs v play-off narazí právě na svého brněnského rivala. Za Hattrickem se však začíná tvořit pořádná propast, za níž nalezneme čtveřici Letka, Plzeň, Orka a Start. V jejich případě by však postup do vyřazovacích bojů byl tak trochu zázrak. Tyto týmy by tak měly čekat tvrdé boje v play-down, avšak ve florbale se může stát cokoliv.
Závěrem tak lze říci, že Buldoci se vyskytují ve velmi dobré pozici a mají reálnou šanci na velký úspěch v prvoligovém play-off. Tak u toho buďte také!