Emoce jsou autentické, většinou improvizuji, říká komentátor Křenek

Domácí zápasy mužů a žen v uplynulé sezoně provázel hlas Filipa Křenka. Přenosy Bulldogs najednou dostaly říz a diváci si je pouštěli nejen kvůli florbalu, ale také kvůli hláškám a emocím, které Křenek do komentování vkládal. Připravili jsme si pro vás unikátní rozhovor:
Jakub Hanák | 9.7.2023 | Rozhovor

Filipe, první otázka je asi jasná. Pověz nám, jak ses ke komentování vůbec dostal?
Odjakživa sleduji sporty a obdivuji všechny profesionální komentátory. A minulé léto, když jsem přemýšlel, co bych mohl přes sezónu dělat za brigádu mě napadlo právě komentování. Tak jsem neváhal a domluvil jsem si schůzku s vedením a k mému překvapení všechno klaplo dokonale a v září jsem mohl odkomentovat svůj první zápas.
 
Proveď nás svou přípravou na typický zápas 1. ligy mužů či Extraligy žen. Je složité pamatovat si všechna jména?
U večerních zápasů má příprava začíná někdy odpoledne, kdy si doma sepíšu na papír kompletní soupisky a snažím se zapamatovat alespoň pár hráčů. Poté si cestou na halu neustále opakuji všechna čísla a snažím se je dostat alespoň do nějaké krátkodobé paměti. Na hale jsem většinou 90 minut před začátkem zápasu. V tomto čase si vypíšu nějaké statistiky a zajímavosti a čekám na úvodní buly. A ke tvé druhé otázce – ano, je to těžké :). V první půlce sezóny jsem se vše poctivě učil nazpaměť, ale poté už to bylo s blížící se maturitou nereálné, takže jsem častokrát musel improvizovat.
 
Pomoz nám nahlédnout do zákulisí vysílání. Jakým způsobem přenosy vznikají?
Přenos samozřejmě netvořím jen já, letos k tomu byli potřeba vždy minimálně tři lidé. Jeden vždy ovládá kameru a druhý počítač. Občas jsou nějaké problémy například s internetem, které je třeba řešit, takže to je sem tam trošku nepohodlné, ale vždy to nakonec dobře dopadne.
 
Jsi známý tím, jak do komentování vkládáš emoce a prožíváš snad každý gól. Je to přirozená reakce, nebo se tím jen snažíš probudit zájem v divákovi?
Všechny mé emoce jsou pochopitelně autentické. Buldokům fandím vždy a všude, čehož si mnozí asi všimli sami. Probuzení zájmu v divákovi je jen příjemný bonus.
 
Po internetu kolují sestřihy tvých nejlepších momentů. Například video z nájezdů juniorů v play off proti Boleslavi s titulkem „šílený komentátor“ viděly téměř 4 tisíce lidí. Co to pro tebe znamená?
Ano, některá videa se ke mně dostala. Jsem rád, že se to rozmohlo i na Instagramech a YouTube kanálech lidí ze všech koutů florbalové scény Česka. Myslím, že to pomáhá propagovat jak klub, tak i mou práci.
 
Občas vytáhneš z rukávu nějakou zajímavou hlášku. Chystáš si je dopředu, nebo se jedná o spontánní reakci a improvizaci?
Jak kdy, někdy mě něco napadne přímo za chodu, ale často mě něco napadne třeba v šalině a poté jen čekám, až to budu moci použít. Samozřejmě si občas beru inspiraci jak od tuzemských komentátorů, tak u těch amerických.
 
Na kterou ze svých hlášek jsi nejvíc pyšný?
Nedá se asi říct, že bych na nějakou byl nejvíce pyšný. Dobré ohlasy byly na gól Richarda Kalouska proti Ostravě tuším. Také Lukáš Gregr a jeho jméno přímo vybízí k nějaké zvukomalbě. Marie Jirková je také jedno z mých oblíbených jmen.
 
Na MČR starších žáků sis vyzkoušel poprvé také komentování ve dvojici, doplnil tě Ondra Smekal. Jak se těšíš na vzájemnou spolupráci do nové sezony?
Těším se moc. Ve dvojici je to větší zábava, můžeme se doplňovat a říkat věci, které toho druhého třeba nenapadnou. Na MČR jsme si to hezky vyzkoušeli a doufám, že detaily doladíme ještě při komentování Poháru ČF, abychom byli připraveni na první zápas sezony.


Máš nějaké osobní cíle, kam bys to chtěl dotáhnout? Třeba do ČT Sport?
Česká televize by byla samozřejmě skvělá. Komentovat po boku legend jako například Ondřeje Zamazala nebo Roberta Záruby by byl úžasný zážitek. Navíc jsem se úspěšně dostal na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě, takže si myslím, že by mi tohle také mohlo trochu pomoci.
 
Florbalu se také aktivně věnuješ v pozici hráče, je to tak?
Je to vskutku tak. Dělám kapitána v juniorech v Pohořelicích ve 2. lize juniorů a hraji i přebor za muže. Není to úplně ta nejvyšší úroveň, ale mně to dokonale vyhovuje. Zahraju si proti slušným soupeřům, ale nemusím své kariéře hráče věnovat tolik času, ten mi tak zbyde právě třeba na komentování.
 
V létě si také poprvé vyzkoušíš roli trenéra, když budeš jedním z vedoucích na buldočích Sportovních prázdninách. Jak se na tuto pro tebe novou roli těšíš a co od toho očekáváš?
S dětmi nemám moc zkušeností, takže uvidíme, jak mi to půjde. Každopádně těším se dost, vždycky když jsem byl v pozici toho dítěte, tak jsem si říkal, jak to mají trenéři jednoduché, tak jsem zvědavý, jestli jsem měl tehdy pravdu nebo ne :-).