Blíží se play off. Jak jsou na tom elitní kategorie?

Play off 1. ligy mužů, ČEZ Extraligy žen i juniorských soutěží už je za dveřmi. Jak si buldočí týmy vedou a na čem je třeba ještě zapracovat?

Jakub Hanák | 7.2.2024 
 

MUŽI

Začněme A týmem mužů. Ti prodělali v létě menší přestavbu a omlazení kádru, tyto změny však mají na družstvo velmi pozitivní vliv. Buldoci směřují k prvnímu místu po základní části 1. ligy, čímž by překonali umístění v minulých ročnících. Dvě kola před koncem základní části mají Buldoci z prvního místa dvoubodový náskok na druhé Kladno, navíc je čekají už jen soupeři nacházející se mimo postupové pozice – pražský Start a FbC Plzeň.
Krátké vyjádření k dosavadnímu průběhu sezony a ambicím do vyřazovací části přidal asistent hlavního trenéra Adama Konečného, Rudolf Škubal.
 
Základní část 1. ligy mužů finišuje. Jak jste spokojení se svým umístěním v porovnání s ambicemi před sezonou?
 
Do této sezóny jsme šli se sázkou na mládí. Chtěli jsme dát šanci našim odchovancům a tým jsme omladili. I proto jsme do sezóny neměli nějaké speciální ambice. Já umístění, na rozdíl od jiných, neřeším (samozřejmě je to dané i mou pozicí u týmu). Co mě vždy zajímá je hra, co nám jde a na čem musíme pracovat.
 
Co jsou podle tebe silné stránky týmu a na čem je třeba před vrcholem sezony ještě zapracovat?
 
Mladý tým, to je naše nejsilnější stránka. Je radost sledovat kluky s jakou lehkostí umí dávat branky (a na branky se tento sport hraje). Nejslabší stránkou je, paradoxně, taky naše mládí. Nedokážeme hrát stejně dobře celou hrací dobu a tím dostáváme laciné branky, takže na tom pracujeme.
 
Blíží se play off, s jakým cílem do vyřazovací fáze soutěže půjdete?

 
Cíl je jasný, hrát co nejlépe, vyvarovat se slabých míst a vyhrát poslední zápas sezóny.
 

ŽENY

R5MB3586-DeNoiseAI-clear.JPGBuldočky letos mají formu jako na houpačce. Tři kola před koncem základní části je v tabulce najdeme na páté pozici. Vzhledem k systému soutěže, kdy první tři týmy vybírají soupeře z družstev umístěných na 5.-8. pozici, bylo snahou týmu okolo Anny Brucháčkové probojovat se mezi elitní čtyřku, aby se ve čtvrtfinále vyhnul těžkým soupeřům typu Vítkovic nebo Chodova. Momentálně Buldočky okupují pátou pozici s 32 body, tedy stejným bodovým ziskem, jako čtvrtá Olomouc. Kvůli horším vzájemným zápasům by však Buldočky potřebovaly získat více bodů, a to nebudou mít lehké – jejich soupeřkami v následujících zápasech jsou sedmé Bohemians, šestý Tatran a druhý Chodov.
Krátké vyjádření k dosavadnímu průběhu sezony a ambicím do vyřazovací části přidal asistent hlavního trenéra Martina Czeczinkara a prezident klubu, Miroslav Mikšl.
 
Základní část ČEZ Extraligy žen finišuje. Jak jste spokojení se svým umístěním v porovnání s ambicemi před sezonou?
 
Našim cílem bylo navázat na umístění v minulé sezóně, přáním pak zabojovat o umístění do 4.místa. V tomto ohledu jsme před koncem základní části spokojeni, nicméně se nám výsledkově ani herně nepodařilo zvládnout zápasy s Olomoucí, ale budeme o celkové umístění bojovat až do posledního utkání s Chodovem.
 
Co jsou podle tebe silné stránky týmu a na čem je třeba před vrcholem sezony ještě zapracovat?
 
Máme vyrovnanou dvojici brankářek a věříme, že to nejlepší co obě v brance umí předvedou v závěru sezóny. Herně se nám dařilo nejvíce do přestávky před MS žen, nyní již přípravu směřujeme na závěr základní části a vyvrcholení sezóny v play-off.
Zapracovat potřebujeme především na týmovějším pojetí hry na míčku s dostatečným tlakem a důrazem na branku soupeře od všech hráček na hřišti. Do obrany pak chceme kompaktnější a agresivnější celoplošný přístup hráček, kde proti minulé sezóně máme rezervy v přístupu i důslednosti.
 
Blíží se play off, s jakým cílem do vyřazovací fáze soutěže půjdete?
 
Chceme vždy vyhrát a jedno zda-li se jedná o zápas ZČ nebo PO, každý zápas začíná od stavu 0:0 a záleží jen na nás jakým výkonem se na hřišti v daném zápase prezentujeme.
 

JUNIOŘI

582A2589.jpgJunioři druhý rok po sobě po divoké kvalifikaci postoupili do elitní CE ligy juniorů, kde mají možnost poměřit síly s těmi nejlepšími vrstevníky napříč republikou. Čtyři zápasy před koncem základní části přísluší Buldokům 9. příčka. Oproti loňské sezoně, kdy Buldoci v základní části i v play off CE ligy juniorů jen těžko hledali soupeře, letos je tým o poznání mladší a méně zkušený. To potvrzuje také hlavní trenér David Kyzlink.
 
Základní část CE ligy juniorů finišuje. Jak jste spokojení se svým umístěním v porovnání s ambicemi před sezonou?
 
Předsezónní ambicí byl postup do CE ligy juniorů, to se nám podařilo splnit. Chtěli jsme, aby v této soutěži nastupovalo co nejvíce hráčů ročníků 2007 a 2008, tedy dorostenců. I tento cíl se nám podařilo naplnit a je důležité, že naši mladí hráči mohou sbírat cenné zkušenosti ze zápasů s těmi nejlepšími v naší republice, tyto zkušenosti pak zúročí ve své věkové kategorii.
 
Co jsou podle tebe silné stránky týmu a na čem je třeba před vrcholem sezony ještě zapracovat?
 
Jako silnou stránku týmu paradoxně vnímám jeho nízký věkový průměr. Kluci mají stále chuť se učit nové věci a pracovat na svém sportovním rozvoji. Jako naši naprostou výhodou oproti ostatním týmům vnímám naše gólmany, všichni v průběhu sezony dokázali předvést nadstandardní výkony a opakovat je. Naopak určitě musíme zapracovat na zakončení a střílení branek obecně, bylo by také fajn nemít v zápasech tolik emočních výkyvů.
 
Blíží se play off, s jakým cílem do vyřazovací fáze soutěže půjdete?
 
Cílem je odehrát co nejvíce kvalitních utkání a také to, aby se kluci dále posunuli jako hráči. Pokud budou kluci pokorní, hladoví a budou se držet toho, co mají na hřišti dělat, budou přicházet i dobré výkony a tím pádem i dobré výsledky.
 

JUNIORKY

417512905_900807241678846_8874085921133694044_n.jpgV 1. lize juniorek zbývá odehrát ještě 5 zápasů, ještě tak není o všem rozhodnuto. Buldočky najdeme v 13členné tabulce na osmém místě. Podobně jako junioři, i tým juniorek výrazně stojí na mladších hráčkách. Ve velmi silné konkurenci toho nejlepšího, co kategorie juniorek napříč republikou nabízí, odehrál tým složený převážně z talentovaných dorostenek vyrovnané zápasy s týmy ze špičky tabulky.
Dosavadní průběh sezony a nadcházející play off okomentoval hlavní trenér Radim Machálek.
 
Základní část 1. ligy juniorek finišuje. Jak jste spokojení se svým umístěním v porovnání s ambicemi před sezonou?
 
Dobrý den. Tabulkově jsme možná o pár míst výš být mohli, několik zápasů jsme prohráli o gól, i když jsme měli na výhru, ale asi postavení odpovídá rozložení sil v celém dosavadním průběhu extraligy. Ambice se ale nemění.
 
Co jsou podle tebe silné stránky týmu a na čem je třeba před vrcholem sezony ještě zapracovat?
 
Zapracovat musíme na psychice a na zvládání průběhu zápasu, když se vše nevyvíjí jak má, často vypadáváme z role. Ale věřím, že do play-off to vyladíme, v tomto se teď ukáže síla týmu a přínos hráček, které už mají něco v této kategorii odehráno. Věřím, že to zvládneme.
 
Blíží se play off, s jakým cílem do vyřazovací fáze soutěže půjdete?
 
Chceme přejít jednoznačně první kolo a dostat se do čtvrtfinále. Poté, jak je to ale v této soutěži přirozené, se může stát cokoli, záleží i na vývoji v play-off ženské extraligy a eventuální pomoci juniorek hrajících za ženy. Ale nelze se na to spoléhat a týmu věřím, že dobrý výsledek umí udělat i bez nich. Několikrát už jsme to v této sezóně dokázali. Pokud si řekneme, že výkon a přístup byl takový, jaký má být, vše bude v pořádku.